Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy

Opowiadania, książki on-line, video, MP 3, PDF

Hasło "Wolność" - film zrealizowany przez Muzeum w Kościanie poświęcony brawurowej akcji kościańskich skautów.

https://www.youtube.com/watch?v=xwL1uxTrptY

„Czas bohaterów" to propozycja Chorągwi Wielkopolskiej, która miała harcerkom i harcerzom przybliżyć tematykę tego niepodległościowego zrywu. Każda drużyna przystępująca do programu mogła realizować zadania przygotowane przez Komendę Chorągwi lub wymyślić własne. 9 Drużyna Harcerska z Wielichowa postanowiła przygotować i wydać w internecie gazetę. Miała ona w swojej treści opowiadać dzień po dniu historię Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszy numer ukazał się 27 grudnia natomiast ostatni 28 lutego.

Harcerska redakcja starała się nadać pismu taki kształt, jaki mogłaby mieć gazeta, która byłaby wydawana w styczniu i lutym 1919 roku. Materiałów do gazety młodzi dziennikarze szukali w internecie, bibliotekach, książkach, korzystali również z rad fachowców od prasy i historii. Czytając gazetę można "przenieść się" w tamte czasy. Kolejne strony i numery zawierają opisy walk min. w Poznaniu, Rakoniewicach, Wolsztynie, Kopanicy czy Kargowie. Nastrój tamtych dni podkreślają odezwy, rozporządzenia, nekrologi czy też apele. Ciekawym uzupełnieniem gazet są rozkazy władz wojskowych, relacje z frontu i wydarzeń politycznych oraz lokalne ciekawostki - reklamy, ogłoszenia lub oferty pracy.

"Gazeta Wielichowska" jest bardzo pomysłowym sposobem przedstawienia Powstania Wielkopolskiego w naszym regionie. Gorąco zachęcam do lektury!

Link do "Gazety Wielichowskiej"

http://www.wielichowo.pl/content/view/626/

 

Na stronie internetowej www.dziejewolsztyna.pl jest umieszczona historia Wolsztyna autorstwa dr Zygmunta Poniedziałka. Jest to obszerna monografia dotycząca dziejów miasta do roku 1989 i pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie na ten temat. Składa się z dwóch części: I do roku 1945 i II - lata 1945 - 89.

Okres Powstania Wielkopolskiego zawarty jest w rozdziale III cz. I. Autor obszernie opisuje w nim nie tylko samo wyzwolenie Wolsztyna ale również sytuację polityczną w mieście w okresie od 11 listopada 1918 roku do walk w Wolsztynie. Omawia również rolę miasta jako miasta frontowego w późniejszym okresie Powstania i wprowadzenie polskiej administracji.

Monografia dr Zygmunta Poniedziałka jest bardzo ciekawą i wartościową lekturą dla wszystkich interesujących się nie tylko Powstaniem Wielkopolskim ale również dziejami Wolsztyna w całości.

pobierz PDF

 

Zapraszamy do lektury opowiadania "Wolność 1919" autorstwa Macieja Ratajczaka. Jest on dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Przemęcie oraz  autorem opracowań historycznych o Ziemi Przemęckiej i nie tylko

Opowiadanie napisane jest na podstawie książki Antoniego Fornalskiego "Mieszkańcy Ziemi Przemęckiej w walce o polskość".

www.800.przemet.pl/artykuly.html

Historia, literatura, wydarzenia, fotografie, ciekawostki itp. o Ziemi Przemęckiej

www.800.przemet.pl

Bardzo ciekawa strona www dotycząca Powstania Wielkopolskiego w naszym regionie. Historię powstania w Rakoniewicach opisał Dariusz Wajs. Witryna zawiera opis sytuacji przed wybuchem powstania, przygotowania do niego oraz udział mieszkańców ziemi rakoniewickiej w walkach o Wolsztyn, Kargowę i Babimost. Szczegółowo opisana jest obrona Rakoniewic w dniu 4 stycznia 1919 roku. Strona uzupełniona jest o biografie powstańców, opracowanie nt. powstania wielkopolskiego w Rakoniewicach w formacie PDF oraz film autora nt. powstania. Zachęcam do lektury.

Wolsztyńskie Kalendarium

Powstania Wielkopolskiego

Cykl  „Wolsztyńskie Kalendarium Powstania Wielkopolskiego” umieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Wolsztyn ma na celu przybliżenie wydarzeń sprzed 90 laty.

Sukcesywnie na stronie pojawiały się informacje na temat tego, co wydarzyło się przed dziewięćdziesięciu laty w Wolsztynie, w Wielkopolsce i w Europie; a co miało wpływ na życie naszego miasta i najbliższej okolicy. Cykl rozpoczął się 11 listopada w rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej – w dniu Święta Niepodległości, a zakończony będzie w połowie lutego wraz z ustaniem poważniejszych walk na odcinku wolsztyńskim Powstania Wielkopolskiego. Całość kalendarium obejmować będzie okres do 28 czerwca 1919 roku, a wiec do dnia w którym podpisany został Traktat Wersalski, formalnie kończący pierwszą wojnę światową i uznający zdobycze powstańcze. Najważniejszym jednak okresem, obfitującym w doniosłe wydarzenia w Wielkopolsce i w ówczesnym powiecie babimojskim (wolsztyńskim), będzie czas pomiędzy 27 grudnia 1918 roku, a 17 lutego 1919 roku. Autorem opracowania jest Tomasz Opaska.

 

Multimedialne widowisko o nazwie 27grudnia.pl, powstałe z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego premiera miała miejsce w dniu 27 grudnia 2008 roku na poznańskim Placu Wolności. Był to spektakl z udziałem kilkuset artystów – aktorów, tancerzy, chórów, muzyków i statystów uświetniły między innymi takie wybitne osobowości jak: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Gąsowski. Twórcą scenariusza i reżyserem widowiska był Filip Bajon. Podczas widowiska usłyszeliśmy utwór specjalnie na tę okazję skomponowany przez Krzesimira Dębskiego.

Ponadto słuchowisko MP 3 pt. "Udane Powstanie" oraz utwory muzyczne o tematyce powstańczej w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej

 

http://27grudnia.pl/multimedia.html

 

Kanał na YouTube założony przez serwis www 27grudnia.pl. Informacje dla wszystkich, którzy kultywują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim oraz dla tych, którzy szukają informacji o realizowanych przez Samorząd Wojewodztwa Wielkopolskiego inicjatywach w ramach obchodów rocznicowych

https://www.youtube.com/channel/UCCzbWULAvHP8DBMPAAzuD-g?fbclid=IwAR2x7A0MI5uj5GSHjhppJi_C3cfurMC8VJMScAuQfSwhvsu_JUIjJU3wTCg